Saturday, 1 May 2010

'Do it yourself' - praca w moshawie Sde Avraham

Moszawowe projekty:

"A" jak "Ach znowu te cegły" czyli cegły gliniane robione ręcznie. 

Praca, której końca nie widać. Pracuje nas 3-jka: Igal, Filip i Olga. Jednak możliwości miksera ograniczają nas do pracy 2 osób przy robieniu cegieł - tak jest najwydajniej. Jedna osoba robi towar. Typowa mieszanka to: 2 wiadra gliny moczone w 2óch wiadrach wody (przez kosmicznych 8 minut) , 2-3 wiadra słomy, 6 wiader piasku. Materiały pochodzą z okolicznych terenów: słoma to pozostałości po zbiorach, piasek i glina przywożone z hałd po wykopach wielkiego zbiornika wodnego dla okolicznych moszawów.
Druga osoba ubija ręcznie gotową mieszankę budowlaną do szablonu drewnianego. 2 osoby mogą zrobić ok 200 cegieł dziennie. Niektórzy lubią jednak pobijać rekordy: Filip sam na mikserze i przy cegłach, 7 godzin pracy- 140 cegieł!
 




Sprawdzanie jakości materiału. W tle za mną próby kleistości mieszanki na betonowym, kto zgadnie czym...?
Nie zapominajmy, że znajdujemy się 5 km od granicy ze Strefą Gazy. Schrony i bombardowania to nasza słodka rzeczywistość. Najdziwniejsza jest świadomość, że tuż za zasiekami Palestyńczycy lepią ręcznie cegły zupełnie tak jak my.
Różnica w tym, że my świadomie wybraliśmy tę tradycyjną i mozolną technikę budowy domów. A muzułmańscy sąsiedzi za płotem nie mają wyboru. Izrael zablokował dostawy nowoczesnych materiałów budowlanych, betonu, konstrukcji metalowych itp. 
Permakultura kwitnie tam z przymusu. Wrócono do antycznych technik budowy, prostych i dostępnych dla każdego. Sprawdźcie video na YouTube: "Gazans rebuild homes with mud".
Gazans rebuild homes with mud  

 Suszenie cegieł na słońcu, ok 3-4 dni pustynne i są suche 

Skład cegieł, z 3000 tys cegieł...





B jak bałagan w namiocie



Jak pewnie już wiecie mieszkamy w namiocie wojskowym. Bardzo w nim przytulnie i swojsko. Latem w dzień może być zbyt gorąco w środku. Pomaga trochę podniesienie ścian namiotu. Wtedy mamy przewiew- o ile jest choć trochę wietrzny dzień.
Jedyny prawdziwy dyskomfort jest w trakcie nalotów... co tu się dziwić. Namiot powoduje wrażenie jeszcze większej bezbronności niż cztery jakiekolwiek ściany. Psychologiczne oszustwo. Tutejsi są bardziej przyzwyczajeni. A my na początku... masakra. Po pół roku tutaj może jestem w stanie bardziej racjonalnie ocenić sytuację. Z początku też byłam świadoma, że jeśli słyszę najpierw głośne samoloty a potem wielki "huk" i "bum" to Izrael bombarduje jakieś tunele czy lotniska w Rafiah... Mimo wszystko, gdy w środku nocy nagle czuję jakby tuż nad głową spadającą bombę i cała ziemia i domy łomoczą ... Moje myśli nie chcą być racjonalne, są podejrzliwe, pełne lęku i nienawiści... ok może zaraz Hamas odpowie w naszą stronę i co wtedy...
Czekamy na alarm Cewa Adom... W ułamku sekundy trzeba zdecydować czy biec do schronu, czy padać na ziemię plackiem- obydwa rozwiązania mogę w jakimś stopniu uchronić przed odłamkami bomby. Jednak w momencie przeszywającego całe ciało hałasu bomb przytłacza mnie tylko jedno uczucie, że śmierć jest bardzo blisko. Nawet jeśli mnie ominie, to nie ominie winnych czy niewinnych ludzi po drugiej stronie zasieków.
A i tak podobno jesteśmy tu w jednym z naspokojniejszych okresów- tak nas pocieszają Igal i Anat. Anat pytała mnie ostatnio czy potrafię już rozróżnić ćwiczenia wojskowe od prawdziwych nalotów. Życiowa nauka- owszem potrafię :)






Początki w namiocie, w tle fundamenty pod przyszłą półkę: 10 cm beton, na to cegły z gliny



półka w całej krasie


Mmm chałupki po raz kolejny na urodziny Filipa


Filip listening to the solar cooking food

W solar cookerze suszymy pomidory, a ja je potem marynuję. Filip podgrzewa w nim pity i ciasta...
 Prawie udało ryż ugotować, brakowało paru stopni ;)





C jak Compost Toilet and Compost Shower

Gdy nadejdą czasy wilekiego kryzysu wodnego, cały moszaw będzie korzystał z naszej wspaniałej, ekologicznej toalety- śmiejemy się... Ale prawda taka, że poradzimy sobie bez wody.
Toaleta kompostowa- krok po kroku:




Drewniana konstrukcja, mistrz i uczeń











Konstrukcja pod prysznic i toaletę

Ściany toalety z cegieł
Nocą - tajemniczy stwór gliniano-butelkowy


 -





Wykończenie i rzeźbienie w glinie z butelkami- Olgi
Drzwi i górna część- reusing wood Filip and 
Igi











Zbliżenia i szczegóły
 

2 siedzenia toaletowe: 
1. tylko siku = nawóz prosto dla kszaczorów, ewentualnie rozwodniony, gdy chce się podlewać delikatne rośliny
2. twarda materia, kaki = ląduje w specjalnym pojemniku, gdzie dalej kompostuje się powoli i czeka na swój czas, kiedy przysłuży się dla użyźniania ziemi pod drzewka





Prysznic. Nauczeni przykładem pryszniców u eko-przyjaciół, postawiliśmy na praktyczność wykorzytsania gliny. Wewnętrzne ściany, które mają ciagłą styczność ze strumieniem wody, zbudowaliśmy z plastikowych dykt. Taki sam falisty plastik pokrywa dach. Dużo podpór drewnianych i gwoździ w konstrukcji ułatwiły połączenie plastiokowo-drewnianej materii z materią glino-słomy. Całość pokryliśmy starą siatką drucianą, aby dać jednolitą podstawę dla kolejnej warstwy gliny.








Nasz dziki Izrael


D jak drewno czyli nowa pasja Filipa

Prześliczny stół z jednego płata pnia, bez użycia gwoździ- pierwsze dzieło Igala i Filipa.

rzeźba Filipa- słowiańsko afrykański lud głową w dół



 
Wspólna praca ciesielska Filipa, Igala i Olgi - Domek dla Alinki














Mały stolik Filipa, też bez użycia gwoździ




Sówka- moja ukochana półka zrobiona przez Filipa z drewna, które nawet Igal wyrzucił na stracenie



E jak eufora ogrodowa

       Na początku był ugór. Piaszczysta ziemia porolnicza. Czasem można było w niej znaleźć zardzewiałą amunicję , kawałki metalu i najdziwniejszych śmieci.
A wizja ogrodu prześladowała mnie od kiedy tu przyjechałam. Cieżko mieszkało się w miejscu bez zieleni. Brakowało witalności, świerzości, życia. 
Aż tu pewnego dnia przyjechała do nas w odwiedziny babcia z rodzicami. Dopiero ich promienista obecność natchnęła mnie do zmatrializowania pięknych marzeń... Babcia od razu chwiciła za motykę, pociągnęła za sobą Filipa i zaczęli przywracać do życia lokalne gatunki półpustynne. Z babcią początki nie są wcale wyzwaniem. Nic nie wydaję się trudne ani skompilokowane. Ta burza energii prosto z polskich hektarów ogrodowych dotarła do naszego ugoru pustynnego i dała porządny zastrzyk motywacji.

Dalej już ja sama powoli kontynuowałam. Choć niewiele szczepionek zrobionych razem z babcią przyjęło się, eksperymentowałam z roślinami po godzinach pracy i wierzyłam, że się uda.

Babcia zaraziła mnie wirusem ogrodowym, a kolejni przejęli go po mnie Igal i Anat. Kolejną grządkę koło namiotu zrobiłam metodą lasanii, warstw organicznych materiałów, które powoli się dekompostują
Przykałdowe warstwy:
popiół (potas i sole)
kartony dobrze namoczone w wodzie (węgiel)
zielenina, chwasty (azot)
suche liście, trawa, słoma (węgiel)
zielenina
resztki jedzenia
słoma
kompost + ziemia












more garden photos soon

No comments: